Doručení do Vánoc - objednávky do pátku 20.12. do 10,00 hod a pouze zboží, které je označeno "skladem ihned"

Údržba motooblečení

OBLEČENÍ - BOTY - HELMA

Stejně jako o tvůj bike je potřeba se postarat i o oblečení na motorku. Sepsali jsme praktické tipy, jak udržovat nejen oblečení, ale i boty a helmu. Taky se dozvíš, jak se starat o rukavice, funkční nebo kevlarové oblečení a airbag. No a pokud by ti chtěla pomoct tvá drahá polovička, určitě taky doporučujeme dřívější seznámení se s tímto návodem, aby se ti pak nestalo, že v rámci akce "Udělám ti tajně radost" skončí plégo pod péčí šmirgl houbičky v koši.. 

(a to se FAKT stalo, nekecáme :)

 

Textilní motooblečení

Jestli chceš, aby tvoje textilní moto oblečení - bunda, kalhoty nebo rukavice měly dlouhou životnost, je potřeba se o ně trochu starat. To znamená, že bys měl provádět údržbu celý rok a před uložením na zimu udělat důkladnou očistu.

Obecně platí, že než moto oblečení uložíš, mělo by být čisté :)

Chemické čištění?

Někteří výrobci prodávají k čištění různé přípravky na chemické bázi, lze je použít za přísného dodržení návodu. Rozhodně nedoporučujeme používat chemická čistidla  a rozpouštědla, která slouží třeba na úklid domácnosti. I když může být čistící účinek na první pohled dobrý, mohlo by dojít k nevratnému poškození materiálu. Například k rozpuštění barev.

Čím očistit?

Při čištění textilního oblečení použij čistou vlažnou mýdlovou nebo jarovou vodu a na mytí použij jemnou houbu. Pokud máš oblečení fakt hodně špinavý, třeba od bláta nebo větší vrstvu mrtvolek, použij klidně malý jemný kartáček. Určitě na čištění nepoužívej vysokotlaký čistič. Po očištění je potřeba oblečení vyvěsit a nechat dobře vyschnout, nejlépe v teplé místnosti, ale nikdy nedávej oblečení nad topení a jiné tepelné zdroje. Po vysušení ho určitě nežehli.

Pračka není tabu?

Pouze některé textilní oblečení na motorku se dá prát v pračce, avšak nikdy nepoužívej běžné saponáty nebo změkčovače látek. Ty totiž likvidují vodoodpudivé vlastnosti a látka se pak chová hydrofilně – nasákavě. Nevhodnější je pro praní použít přípravky přímo určené na tyto výrobky. Důležitá je obnova impregnace. Účelem speciálních přípravků použitých při praní anebo po vyčištění je, aby voda později tvořila na povrchu látky kapičky, které se následně skutálejí. Pokud je vlákno nevhodným praním nebo čištěním roztřepené, snadno nasaje vodu a moto oblečení tak velmi rychle promokne.

Čím ošetřit?

Impregnaci celého textilního oděvu provádíme venku, nebo v dobře větratelné místnosti. K vrchnímu ošetření textilních oděvů je nejlepší impregnace ve spreji. Nezapomeň, že ji lze aplikovat až po dokonalém proschnutí materiálu.

No a kam uložit ?

Skladování má také své zákonitosti. Mnohem snazší je u textilu, který stačí zavěsit na ramínko mezi běžné oblečení.

Před uložením na zimu je potřeba nejprve vybrat správné místo ke skladování. V žádném případě nenechávej oblečení poskládané v koutě skříně, bylo by pak zmačkané a mohli by se zdeformovat chrániče. Nejlepší je volné zavěšení ve skříni. Rukavice je dobré zavěsit za poutka nebo nasadit na ramínko. Všechno toto oblečení pak umísti do místnosti se stálou a ne příliš vysokou teplotou. Vhodný není ani vlhký špajz, ani rozpálená kotelna. Za předpokladu, že jsi vše poctivě udělal, čeká tě na jaře první projížďka bez nepříjemného navlékání smradlavých hadrů.

Shrnutí základních vlastností při údržbě textilních výrobků:

Údržba:

* výrobek se může prát v pračce do max. teploty 30°C
* výrobek nejlépe prát v ruce, v teplé mýdlové nebo jarové vodě
* nečistit chemicky
* nepoužívat vysokotlaké čističe
* nesušit v sušičce
* sušit zavěšené v teplé místnosti v dostatečné vzdálenosti od tepelných zdrojů
* po usušení použít impregnační spray pro textilní výrobky
* nežehlit

Skladování:

* moto oblečení skladuj zavěšené v suché a dobře větrané místnosti
* dodržuj dostatečnou vzdálenost od tepelných zdrojů

 

 

Kožené motooblečení

Jestli chceš, aby tvoje kožené moto oblečení - bunda, kalhoty, kombinéza, rukavice měly dlouhou životnost, je potřeba se o ně trochu starat. To znamená, že bys měl provádět údržbu celý rok a před uložením na zimu udělat důkladnou očistu.

Obecně platí, že než moto oblečení uložíš, mělo by být čisté :)

Chemické čištění?

Někteří výrobci prodávají k čištění různé přípravky na chemické bázi, lze je použít za přísného dodržení návodu. Rozhodně nedoporučujeme používat chemická čistidla  a rozpouštědla, která slouží třeba na úklid domácnosti. I když může být čistící účinek na první pohled dobrý, mohlo by dojít k nevratnému poškození materiálu. Například k rozpuštění barev, nebo ztvrdnutí kůže.

Na světlejší kůži doporučujeme

Účinný čisticí přípravek od značky 4SR, který je určený na kožené kombinézy, kožené bundy, boty a kožené doplňky. Mýdlo ve speji aplikuj na hadřík nebo houbu, rovnoměrně nanášej na kůži a pak čistým hadříkem setři.

čištění_kůže  mydlo1  Díky tomuto mýdlu 4SR je kůže měkčí a nekluzká.

Čím umýt?


Použij čistou vlažnou vodu a jemnou molitanovou houbu nebo vlhký hadr. Nikdy nepoužívej vysokotlaký čistič, kartáč, nebo hrubou houbičku na nádobí! Kůži navlhči a opatrně odstraň zbytky prachu a nečistot, přičemž ty  zaschlé mrtvolky budou nejspíš chvíli odolávat, to je většinou v případě, když na to celý rok nemákneš, tak se ti taky může stát, že pak čištěním půjde se špínou dolu i barva a navíc tím strávíš i dost času. Takže při větší vrstvě mrtvolek kůži nedrhni, ale vlhký vyždímaný hadr polož na kůži a nech ho tam tak dlouho, dokud se mrtvolky neodmočí, půjdou pak sundat o mnoho lépe a navíc nepoškrábeš kůži. Vlhké kožené oblečení nikdy nezavěšuj, mohlo by dojít k vyvěšení.

Náš tip - kožené oblečení pravidelně čisti, nejlepší je samozřejmě po každé jízdě vše otřít vlhkým hadrem - nejlepší je dešťová voda, třeba ze sudu, protože je kyselá a mrtvolky jdou lépe dolů. Po očištění nech oblečení dobře vyschnout v teplé místnosti, nejlépe vyvěšené a nikdy nedávej oblečení nad tepelné zdroje.

Čím ošetřit?

Po důkladném vysušení proveď impregnaci celého oděvu. U kožených součástí můžeš vybrat mezi balzámem na kůži nanášeným ručně anebo přípravkem ve spreji. Spray je pochopitelně jednodušší a podstatně rychlejší, obvykle ale vyjde jeho aplikace citelně dráž.

balzam mydlo

Druhá a viditelně „poctivější“ možnost je kelímek s balzámem na kůži. Nanášej hadříkem nebo houbičkou vrstvu na celou plochu kůže. Pak je potřeba nechat balzám vstřebat do kůže cca 1 den a poté celý oděv přeleštit balněným hadříkem - tento postup dá sice víc práce, ale kůže tak získá větší ochranu před UV zářením, prachem a vodou. My používáme balzám ze včelího vosku - dá se doma využít i na údržbu všeho koženého, nejenom na moto oblečení.

Důležité info o ošetření kůže!

Hladká kůže, která je používána na většinu výrobků se dá ošetřit jak balzámem na kůži, tak se dá použít i spray.

POZOR u broušené kůže - semiš se nesmí použít balzám na kůži !! používá se pouze spray a kartáč na kůži !!

Skladování koženého motooblečení:

Před uložením na zimu je potřeba nejprve vybrat správné místo ke skladování. V žádném případě nenechávej kožené oblečení poskládané v koutě skříně, kůže má totiž schopnost absorbovat vlhkost a může se snadno stát, že na jaře najdeš plesnivou hromadu. Rukavice zavěs za poutka nebo na ramínko a všechno oblečení pak umísti do místnosti se stálou, ne příliš vysokou teplotou. Vhodný není ani vlhký špajz, ani rozpálená kotelna. Také je lepší volné zavěšení než uzavřená skříň. Za předpokladu, že jsi vše poctivě udělal, čeká tě na jaře první projížďka bez nepříjemného navlékání do špinavých a smradlavých hadrů, či „na plech“ ztvrdlých rukavic.

Shrnutí Základních vlastností při údržbě kožených výrobků:

Údržba:

* výrobek čistit vlažnou vodou a houbičkou
* na čištění koženého oblečení nepoužívat kartáč
* nepoužívat vysokotlaké čističe a chemické přípravky
* sušit volně ložené v teplé místnosti v dostatečné vzdálenosti od tepelných zdrojů
* sušit mimo dosah slunečních paprsků
* vlhký výrobek nezavěšovat, mohlo by dojít k vyvěšení
* po usušení použít balzám na kůži nebo impregnaci ve spreji

Skladování:

* výrobky skladovat zavěšené na širokém ramínku v suché a dobře větrané místnosti
* dodržovat dostatečnou vzdálenost od tepelných zdrojů
* skladovat mimo dosah slunečních paprsků
* před dlouhodobějším skladováním ošetřit impregnací na kůži

 
 
Údržba obuvi:

 

Pro dosažení dlouhé životnosti a správné funkčnosti obuvi je třeba věnovat zvýšenou pozornost jejímu ošetření a dodržování výrobcem stanovených pokynů:

  • boty čisti vlažnou vodou a houbičkou nebo hadříkem
  • podešev doporučujeme čistit vlhkým hadříkem a nášlapnou část kartáčkem
  • obuv je nutné po každém použití nechat důkladně vyschnout a vyvětrat, i po krátkém použití dochází ke zvlhnutí vnitřní části obuvi vlivem pocení nohou
  • promáčenou obuv vždycky vycpi novinami a postupně vysoušej při pokojové teplotě, mimo dosah tepelného zdroje. Obuv nikdy neper v pračce. Po vysušení obuv vykartáčuj a použij impregnaci dle materiálu
  • pro ošetření obuvi v žádném případě nepoužívej rozpouštědla ani jiné podobné chemické látky.

Skladování obuvi:

  • boty skladuj vždy v suché místnosti
  • dodržuj dostatečnou vzdálenost od tepelných zdrojů
  • skladuj mimo dosah slunečních paprsků a při dlouhodobějším skladování ošetři vhodnou impregnací

 

Údržba motocyklové přilby:

Pro dosažení dlouhé životnosti a správné funkčnosti přilby, je dobré věnovat zvýšenou pozornost její údržbě

  • přilbu vždy po každé jízdě očisti od mrtvolek vlažnou vodou a hadříkem (je dobré vyčistit i mrtvolky ve ventilaci, jak se nechají zaschnout, tak se pak špatně odstaňují a navíc to moc nevoní)
  • na plexi je dobré hodit mokrý papírový kapesník nebo bavlněný hadřík, mrtvolky se uvolní a jdou z plexi krásně dolů, určitě nedrbej zaschlé mrtvolky - lehce bys mohl poškrábat plexi
  • po každém použití je dobré přilbu nechat důkladně vyschnout od potu
  • promáčenou přilbu po dešti nech vždycky přirozeně vyschnout při pokojové teplotě, mimo dosah tepelného zdroje
  • špinavé výstelky vyper v ruce. Nedoporučujeme je prát v pračce!!
  • doporučujeme také mazat černé plastové díly (časem strácí barvu - vyšisují a taky gumové těsnění pod plexi, které může časem stvrdnout, přestane těsnit a začne ti foukat do přilby

Skladování přilby:

  • přilbu skladuj vždy v suché místnosti
  • dodržuj dostatečnou vzdálenost od tepelných zdrojů
  • skladuj mimo dosah slunečních paprsků a při dlouhodobějším skladování použij ochranný obal na přilbu

 

Více o údržbě rukavic

 

Více o údržbě funkčního prádla

 

Více o údržbě airbagu na motorku

 

Více o údržbě kevlaru

 

 

Upozornění:

Jízda na motocyklu je sice veliká zábava, ale taky dosti riziková. Může při ní dojít ke zranění nebo dokonce ke smrti. Abys, zmírnil toto nebezpečí, vždy používej při jízdě na motocyklu kvalitní ochranou přilbu. Každý motorkář je osobně zodpovědný za nošení a údržbu této ochranné přilby. Jestliže dojde k nehodě, je nutno v zájmu zachování požadovaných vlastností, tuto přilbu nechat odborně zkontrolovat nebo ve většině případech vyměnit za novou výstroj!!! Zdraví máš jenom jedno, tak na to mysli.

 JOMAXÁCI