Jaké oblečení na motorku je pro tebe to nejlepší? Vybírej podle toho, na jaký druh motocyklu oblečení potřebuješ: enduro/ cestovní enduro, motocross, sportovní, naked, cestovní, chopper/cruiser, café racer, skútr. A taky podle toho, v čem se budeš cítit nejlíp, protože každému z nás vyhovuje něco jiného.
Moto oblečení podle materiálu:
1. Kůže - vyšší bezpečnost při pádu, při vysokých rychlostech skvěle sedí na těle a nevlaje
2. Textil - zpravidla je nepromokavé, lehčí, výborné i do chladného počasí díky odnímatelné termovložce, pohodlné
3. Kevlar - je lehké, vhodné do teplého počasí, výborná ochranna při pádu
4. Funkční prádlo - základ pod veškeré moto oblečení
5. Do deště a chladu - vrchní vrstva, která zaručí teplo i sucho
Podle typu motorky:
Sportovní a naked motocykly
Pro sportovní silniční, naked / sportovní motocykly padá jednoznačná volba na kožené oblečení, protože ti zaručuje větší bezpečnost při pádu. Kůže má několikanásobně lepší vlastnosti proti oděru než u textil a je pohodlnější při vyšších rychlostech, protože na tobě nikde nevlaje. Musíš se ale smířit s tím, že je víc na tělo.
Cestovní motocykly, cestovní / silniční enduro, skútr
Pro cestovní a cestovní / silniční enduro motorky doporučujeme spíš zvolit textilní oblečení, protože je univerzálnější, pohyblivější a pohodlnější. Pokud má odnímatelnou termovložku, tak lze použít i při chladném počasí, je zpravidla nepromokavé, při nižších rychlostech pohodlnější a lehčí, takže zvládneš i procházku při zastavení třeba na dovolené. Zpravidla má i větrací otvory, které oceníš v parném létě.
MX-motocross / enduro motocykly
MX-motocross / enduro motocykly vyžadují vysokou pohyblivost, lehké a odolné materiály, pohodlný střih, a proto padá jednoznačná volba na lehké textilní motooblečení a ochranné doplňky.
Chopper a cruiser motocykly, cafe racer
Pro motocykly s označením chopper nebo cruiser je možné použít jak kůži tak textil. U těchto typů motorek se většinou dbá více na styl, takže spíše záleží na každém, v čem se lépe cítí.
Jak vybrat správnou velikost moto oblečení
Nejdůležitější vlastnost oblečení na motorku je schopnost chránit jezdce při pádu. Zásadní význam pro ochranu jezdce má volba správné velikosti. Obecně můžeme moto oblečení rozdělit podle použitých materiálů na kožené a textilní. Obě tyto kategorie mají rozdílný způsob výběru velikosti, avšak jedno mají společné: zkoušení pouze na jednu slabou vrstvu oblečení.
Kožené moto oblečení
Veškeré kožené oblečení by mělo velice těsně přiléhat, zvláště v místech, kde se nachází protektory. Při pádu by nemělo dojít k jejich posunutí či pootočení.
Z tohoto důvodu by se mělo vybírat oblečení těsnější, jelikož po několika prvních použitích se kůže vytáhne a přizpůsobí tělu. Při zkoušení moto oblečení, a to platí pro kožené bundy i kalhoty, je vhodné zkoušet na jednu slabou vrstvu, a to kompletní výstroj včetně obuvi, rukavic a páteřového chrániče. Nejtěsnější při zkoušení jsou kožené motocyklové kombinézy. Jejich střih je přizpůsoben pro jízdu na motocyklu (přikrčená jezdecká pozice). Přesto však nesmí kombinéza jezdce omezovat v pohybu. Tomu je samozřejmě přizpůsobena i technologie výroby. Jsou to například kratší rukávy (volné místo je překryto rukavicemi), které umožňují pohyblivost zápěstí, a flexibilní prvky, bez kterých se neobejde žádná moderní motocyklová kombinéza. Jsou to ergonomicky umístěné flexibilní panely skládané kůže ( ramena, kříž, kolena ) a ještě důležitější elastické prvky, nejlépe kevlarové. Díky těmto prvkům je jízda na motocyklu pohodlná a navíc u moderních supersportovních motocyklů je umožněna tolik důležitá pohyblivost. Vysedání z motocyklu a jízda na koleno jsou dovednosti, které umožňuje právě již zmíněná kevlarová streč ergonomicky umístěna v tříslech a podpaždí.
Jak si zvolit správnou velikost kombinézy? A jak o kombinézu následně pečovat se dozvíš v tomto článku.
Textilní moto oblečení
Filozofie výběru správné velikosti je velice podobná jako u koženého oblečení až na to, že u textilu nedojde k následnému vytažení a tím přizpůsobení tělu. Textilní oblečení by mělo přiléhat zvláště v místech, kde se nachází protektory, a to z toho důvodu, aby nedošlo při pádu k posunutí či pootočení chrániče. Při zkoušení textilních bund i kalhot je vhodné zkoušet kompletní výstroj včetně obuvi, rukavic a páteřového chrániče. Textilní moto oblečení by mělo být pohodlné již při zkoušení.
Kevlarové oblečení
Nejoblíbenější oblečení, které se nejvíce používá v letních měsících a na všechny typy motocyklů, jsou kevlarové džíny.
Funkční prádlo
První vrstva, kterou máš na sobě, je základ - jaké funkční prádlo zvolit na motorku, jsme ti psali v tomto článku.
Nepromok na motorku
Nikdy nemůžeš vědět, co tě po cestě potká, a proto je nepromok základní výbavou, kterou bys měl vozit na každý výlet. Zaručí ti ochranu před deštěm, ale i před chladem. Víc o nepromocích se dozvíš v tomto článku.
Dámské oblečení
Konečně je na trhu oblečení pro motorkářky - jaké to je ? .. si můžeš přečíst zde.
UPOZORNĚNÍ - jízda na motocyklu není aktivita bez rizika!
Jízda na motocyklu není aktivita bez rizika, může dojít ke zranění nebo dokonce ke smrti. Abys zmírnil toto riziko, vždy používej při jízdě na motocyklu ochrannou výstroj. Motorkář je osobně zodpovědný za nošení a údržbu této ochranné výstroje. Jestliže dojde k poškození tvého oblečení, je nutno, v zájmu zachování požadovaných vlastností, toto oblečení odborně opravit a nebo ve většině případech vyměnit za nové. Naše firma nenese žádnou zodpovědnost za škody, zranění a smrt při provozování aktivit i spojených s užíváním jakékoliv ochranné výstroje.